2021 Yılı Tüm İnsanlığa Hayırlar Getirsin

2021 Yılı Tüm İnsanlığa Hayırlar Getirsin

Hayata tutunmanın, umutların, heyecanların ve mutlulukların birbirini kovaladığı en başta sağlık huzur ve esenliklerle dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum..


Depremler, doğal afetler, pandemi ... Klasik cümleler kurmayı pek sevmiyorum ama herşeyiyle koca bir yılı geride bıraktık.

Bu, yeni yılın ilk blog yazısında güzel dileklerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Mimarlık sektörü adına özellikle son çeyrekte hareketli günleri geride bıraktık. Sektörün ilk çeyrek ve ikinci çeyrekteki durgunluğu yerini bu denli hareketli ve bolluğa bırakmasıyla birlikte yapı - inşaat alanında hareketli günlerin bizleri beklediğini söyleyebilirim.

Konut satışlarındaki artışlar ve döviz kurlarındaki hareketlerin yatırımcıları tedirgin ettiğini bir nebze de olsun söyleyebilirim. Faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte konut balonu da ortadan kalkmışken yine konut geliştiriciler için bir fırsat niteliğinde geri dönüşler alınmaya başladı.

Yeni yıla dair sektörel beklentiler

  • Otopark yönetmeliği'nin kalıcı olarak iptal edileceğini öngörüyorum. En azından büyük bir revizyona uğrayarak yayına girecek diye düşünüyorum.
  • Konut satışlarındaki artış hızının ivme kazanacağını düşünüyorum.
  • Geride bıraktığımız yılın son çeyreğinde olduğu gibi müstakil yaşam alanlarına dönüş hızlanacak diye düşünüyorum.
  • Yapı denetim ve meslek odaları gündemde sıkça yer almaya başlayacak. Sebebi olarak da bu havuz sistemi ile yapı denetim sistemleriyle afet yönetimi konularında somut adımlar bekliyorum.
  • Toplanma alanları, toplu taşıma kuralları gibi yeni normal kavramına aşinalığı yakaladığımız şu günlerde sektörümüzün yeni dinamikleri yakalayacağına ve hızla bunları entegre etmeye başlayacağını öngörüyorum.

Sağlık herşeyden önemli.. Kendinize çok dikkat edin.. Mutlu yıllar dilerim :)

Yorumları Göster