Adsense, Udemy ve Site Reklam Gelirlerinin Vergileri

Udemy ve Adsense gelirleri için vergi vermek veya fatura kesmek gerekir mi? Gerekirse ne kadar? Ve Nasıl ? % Kaç KDV olarak fatura kesilmelidir? Bu yazıda bazı değerli bilgileri sizlerle paylaşacağım..


Öncelikle ilk sorunun cevabını hemen vereyim: "EVET, VERGİ ÖDEMENİZ ve FATURA KESMENİZ ZORUNLU!"..

Mali Müşavir arkadaşlarım ve danışmanım, Udemy tarafında vergi ödemeleriyle alakalı olarak %0 KDV ile fatura kesmek gerektiğini söyledi. Sebebi ise KDV Kanunu'nda yer alan ilgili hükümler doğrultusunda "Bilgi İhracaatı" kategorisine girmesi.

Yani ödemeyi yurtdışı kaynaklı bir kuruluştan alacağınızdan, kurslarınızı hangi öğrencinin kaydolduğunu bilmediğinizden, verdiğiniz hizmeti fatura ederken KDV sıfır olarak kesiyorsunuz.

Adsense tarafında ise Google Türkiye'de temsilcilik bulundurmadığından yine benzer mantıkla hareket edilebilir. Ancak Türkçe içerikli Türkiye Merkezli bir içerik sağlayıcı / yer sağlayıcı üzerinden elde ettiğiniz gelirleri %18 KDV olarak fatura etmek sanırım en doğrusu olacaktır.

Udemy ödemeleri Payooner üzerinden, Google ise Ireland üzerinden yapmakta. Her halükarda bu gelirlerin vergiye tabii olduğunu ve mutlaka Türk Ticaret Kanunu ve KDV Kanunu doğrultusunda vergiye tabii olduğunu bilmenizde yarar var.

Ayrıca, elde edeceğiniz diğer reklam alanı satışları için de fatura kesmeniz gerekmektedir. Bu faturaları %18 KDV olarak fatura etmelisiniz. Senelik oranda belirli bir tutara kadar %15 - %20 oranında gelir vergisi ödemekle mükellefsiniz.

Mükellef demişken, ben şirket kurulumu için mukellef.co , sanal ofis için de KolektifHouse kullanıyorum. Ayrıca mukellef'in ön muhasebe çözüm ortağı olan Logo Yazılımın İş Başı Ön muhasebe programını kullanıyorum. E-Fatura, E-Arşiv gibi çözümleri fatura kesme işlemlerini mukellef.co'nun bana atadığı mali müşavirim ile istişare ederek kolayca fatura kesiyorum.

Youtube kanalınızdan elde edeceğiniz gelirleri de benzer şekilde fatura etmeniz gerekmektedir. Tabii, bir mali müşavir ya da muhasebeci olmadığımdan yukarıda paylaştığım bilgilerden hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmediğimi, bu yazıyı kaynak göstermek suretiyle kullanmayacağınızı, kullansanız bile doğabilecek her türlü zararı ziyanı üstleneceğinizi peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Şirket kurulumu ne kadar sürüyor? Ne kadara kuruluyor?

Şirket kurulumu için mukellef.co ile çalışmanızı öneririm. Bir kaç adımda bir kaç gün içerisinde şirketiniz kuruluyor. Size söylenenleri uygulamanız yeterli. Destek hizmetleri de oldukça ilgili ve alakadar.

Gelelim şirket kurulumu için masraflar konusuna..

Eğer hiç fatura kesmezseniz dahi senelik 15.000 TL gibi bir zorunlu ödemeniz olucak. Buna; Bağkur, sanal ofis, muhasebe, zorunlu dönemsel vergiler filan hep dahil.

Eğer bir başka işletmede sigortalı çalışan olarak görünürseniz Bağkur ödemezsiniz. Eviniz size aitse stopaj ödemeden sanal ofis gideriniz de olmaz ki bu hizmet kolektif house'da sadece aylık 120 tl civarı ve stopaj ödemiyorsunuz.

İleride başım ağrısın istemiyorum. Dolayısıyla Devletime borçlanmak yerine herşeyi usulüne uygun şekilde yerine getirmek adına yukarıdaki ek gelirlerim ve yapıforumu için kendi mesleğim ve işim dışında yukarıda paylaştığım şekilde bir çok farklı alanda değişik bilgilere ulaştım. Öğrendiklerimi mimarın günlüğü'nde mutlaka paylaşmaya devam edeceğim.

Sizlere bu noktada naçizane tavsiyem mutlaka işi profesyonellere bırakın ve her işi kendiniz yapmaktan vazgeçin. İş işten geçtikten sonra zamlı faizli vergi borçları ile karşılaşmamak adına işi usulüne uygun şekilde legal yollardan yapın. Vergi kaçırmayın :)

Devletimiz bizlerden aldığı vergilerle yine bizlere hizmet için var..

Sevgiyle , sağlıcakla kalın..

Yorumları Göster