10 Nisan 2021

Age Of Empires tarzı oyun arayanlara: "Cossacks 3"

Sanırım ortaokul yıllarıydı. Okuldan eve gelip bilgisayarda internetsiz bi bilgisayarda yapılabilecek en güzel şeyi yapabilmek için sabırsızlanıyordum. O dönemler popüler oyunlardan biriydi AOE III. Şimdilerde ise çocukluğumu hatırlamak ve zamanımı en güzel şekilde öldürebilmek için cossacks 3 oynuyorum.

Steam'den 60 küsür liraya aldığım oyun'dan bahsedeceğim bu yazımda. Bu yıl çok blog yazısı da yazamadım, internet projelerime de çok vakit ayıramadım. İşler pandemi sürecine rağmen hayvan gibi yoğun ve beynimi yeterince yorduğundan daha fazla keyif verecek işler üzerinde vakit dolduruyorum. Bu oyun da onlardan biri.

Cossacks 3'ü nasıl keşfettim?

Eşşek kadar adam oyun mu oynarmış? (!) Yahu koskoca adam oldun halen bilgisayarda oyun oynuyorsun...

Evet, hepsini kabul 🤣

Steam'den bakınırken panzercorps 2 oyunu dikkatimi çekti. Onu da aldım ama heryer ingilizce. Çok fazla öğrenme süreci istiyordu. Ben ise daha çok daha hızlı bir öğrenme süreci istiyordum. Ayrıca gerçek zamanlı real time her zaman turn based 'e nazaran tercihimdir. Bu nedenle age of empires benzeri bir oyun olarak total war rome tarzı eski bir yapımı tercih etmektense cossacks oyununu tercih ettim. Çok değil daha bir kaç sene önce elden geçirilmiş oyunun yapımcıları tarafından. Bir kaç DLC de mevcut ama ben pek bilmiyorum nasıl yamalar eklenir filan. Şimdilik CTRL + ENTER "res all 999999999" yazıyorum ve bu hile kodu bana tüm kaynakları sınırsız yapıyor. Bu bana daha çok keyif veriyor. Diğer türlü heralde 4 5 saat sürerdi bi oyun. Bu haliyle bile yaklaşık 2 saat sürüyor bi savaş.

Oyun mekanikleri, savaş stratejileri ve grafiklere gelelim..

Genel anlamda oldukça tatmin edici bulduğumu söyleyebilirim. Hatta age of empires'ten daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Kaynak yönetimini iyi yaparsanız orduyu güçlendirip düzenli ordu olarak savaşa gönderdiğinizde karşılığını misliyle alıyorsunuz.

Evet oyunun ana mantığı savaş.. Ama nedense iyi komşuluk ilişkileri de olsa iyi olurmuş açıkçası. Şahsen ben karışmasam da düşman ülkeler durduk yere üzerime birlik gönderip duruyor. Bu durum çok sinir bozucu. Sonra hilenin de güzelliğiyle beraber bi güzel dövüyorum toplarımla surları..

"Uyanış: Büyük Selçuklu" hayranı bir dizisever olarak bu oyun orta çağ ve yeni çağ başlangıcında güzel bir konsepte sahip. Benzer arayışlara sahip olanlar için önerebilirim.

  • LinkedIn
  • Tumblr
  • Pinterest
  • Pocket