13 Kasım 2021 · Webmaster Notları

ArkiMaster: Mimar - Webmaster

Uzunca bir süredir YapıForumu ve TasarımHaber'e ilave olarak Arkipedya.com'u hayata geçirmekle uğraşıyorum. Bu yazıda bir mimar olarak nelerle karşılaştığımdan ve bu süreçleri nasıl yönettiğimden bahsedeceğim.


Tasarım boyutu

Bir mimarlık sitesi. Neticede göze de hitap etmeli. Bu nedenle ya yüksek bütçeyle özel bir tasarım yaptıracaktım ya da kaliteli bir wordpress teması satın alarak bunun üzerinde çeşitli tasarım müdahalelerinde bulunacaktım.

Ben ikincisini tercih ettim. Ve böylelikle bu kısmı hallettiğimi düşünüyorum. Görsel kaliteyi, yerleşim ve düzeni sevdiğim ve takip ettiğim bir kaç websitesinden ilham alarak yaptım ki bilenler farkedecektir webrazzi, SDN bunlardan sadece ikisi 😅

Kurumsal kimlik boyutu

Akılda kalıcı, sektörel girişimlerin benzer kelimelerden yola çıkarak oluşturdukları bir akıma ayak uydurabilecek ama aynı zamanda da özgün, hep yaptığım gibi daha önce kaydedilmemiş bir alanadı ile yola devam etmeliydim. Arkipedya'yı architecture ve wikipedia kelimelerinin birleşimi olarak kurgumuza devam ettim.

Logo, amblem ve slogan da bu boyutuyla önemli şeylerdendi. Sahip olduğu tüm ek özelliklerde, sayfalarda ve heryerde arkipedya adını aldım. Hatta güzelhosting'ten 5 yıllık tescil ettim. Dolar kurunun yüksek olması nedeniyle biraz tuzlu sayılabilecek rakama bu işi tamamlasam da neticede herşey istediğim gibi gidiyordu.

Basit bir harf tipografisi, bir kaç kelimelik slogan ile içerik üretmeye odaklanmam gereken zamanlar geliyordu. İçerikler belirli bir kurguyla yani yayın politikasıyla paylaşılıyor olmalıydı. Hemen kurumsal sayfaları künyeyi oluşturarak yoluma devam ettim.

Güvenlik & Performans

Wordpress muadillerine göre hantal ya da diğer deyişle ağır bir CMS olsa da optimizasyonlarını iyi araştırıp birazcık para harcadığınızda gerçek bir hazine gibi bir blog için sahip olabilecek herşeyi admin panelden yönetmenize izin veren bir sistem.

Autoptimize + Litespeed Cache + Jetpack Photon + CloudFlare + AMP gibi araçlarla hızı istediğim seviyelere getirmeye çok yaklaştım.

Neticede okuyuculara işkence çektirebilecek bir yavaşlık isteyeceğim son şey.

Maliyet yönetimi

Ücretsiz bir içerik yönetim sistemi ama SUNUCU masraflarıydı, alanadıydı, premium tema + düzenlemeleri için freelancer yazılımcılara ödenecek meblalardı, mobil uygulama + yine düzenlenebilmesi için ödenmesi gereken meblalardı, grafik tasarım konusunda dışarıdan alınan destekler içindi derken maliyet bir kaç asgari ücretin biraz üzerinde bir yere kadar geldi. Henüz tanıtım, pazarlama, duyuru masrafları yok bu arada 🙄

İçerik yönetimi

Sık güncellenen, sektöründeki gündemi yakalayan, ilgi çekici, özenle yazılmış ve tamamen özgün içerikler bu konunun kral tahtında oturuyordu.

Bu konuda parmaklarıma ve yorum gücüme güvensem de mevcut iş yoğunluğu, kafa doluluğu, aile, diğer uğraşılar derken tek başına olabilecek bir konu olmadığını kesinlikle gördüm. Zaten biliyordum da..

Bu nedenle bir kaç freelancer editör arkadaşımız ve bir kaç farklı kişiden daha destek alıyorum.

İçerik kalitesine ilave olarak bolca interaktif, yeni nesil içerik stratejileri üzerine kafa yorarak VİDEO, PODCAST, PAYWALL içeriklerine odaklanmış durumdayım.

SEO & ASO

Arama motoru optimizasyonu, mobil arama optimizasyonu yapılmadan bir arpa boyu mesafe kat etmek imkansız değil ama verilen emeklerin karşılığını bulabilmesi adına süreci çok çok erteleyebilecek bir konu.

Bu yüzden wordpress'in eklenti deryasından çıkan taze girişimlerden biri olan Rank Math imdadıma yetişti. Güzel SEO araçları var. Wordpress kullanıyorsanız öneririm. İşin mobil tarafında da benzer farklı teknikler kullanarak belirli algoritmalar ve bence en önemlisi kullanıcı deneyimine odaklanarak şimdilik devam ediyorum.

Sosyal medya yönetimi

Bu kısım çok önemli. İçeriklerin daha fazla kişiye ulaşması, insanlarla sosyalleşme, daha fazla pozitif sonuç için bu konuda sosyal medya servislerinin otomatik içerik dağıtımı konfigürasyonlarıydı, içerik zamanlama özellikleriydi bunlar gibi araçları, teknik ve metotları uygulamaya çalışıyorum.

Mobil Uygulama

Minimum harcama, maksimum performans, ASO, kullanıcı deneyimi, ek özellik, güvenlik ve bu yazıda yer alan maddelerin tamamı..

Velhasıl..

Yorucu mu yorucu.. Masraflı mı masraflı.. Ama insanın sevdiği bir şeyle uğraşırken yorulmadığını bir kez daha görmüş oldum. Şimdilik orta ve uzun vade planlarım ve hedeflerimle alakalı şeyleri karalamayacağım. Ama buraya kadar anlattıklarımdan olayın vahametini, göz nuruyla saatler, günler süren emeklerle nakış gibi işlenerek bir şeyler yapılabildiğini anlatabilmişimdir umarım. "ArkiMaster" olayına da ışık tutmuştur anlattıklarım. Şimdilik görüşmek üzere 👀

  • LinkedIn
  • Tumblr
  • Pinterest
  • Pocket