Bir Kafe İç Mekan Tasarım Çalışması üzerine

Bir Kafe İç Mekan Tasarım Çalışması üzerine

Bir kafe iç mekan çalışması özelinde kendi tasarım kararlarımı, iş verenin istek ve taleplerini bu çalışmada nasıl yorumladığımı paylaştım.


İç mekan tasarımı, dekorasyon ve tadilat işlerinde herşeyin tedbirini önceden almak oldukça önemli.

Herşey derken, kullanım amacı ve fonksiyon bakımından son kullanıcıyı ne derece etkileyecek bir mimari tasarım tercihinde bulunduğunuzun mimar olarak önemi son derece yüksek.

Yukarıdaki çalışma yaklaşık 5 - 6 yıl önce mevcut bir kafenin iç mekan düzenleme, yenileme çalışması için hazırlamış olduğum ve uygulanmayan bir işe ait.

Uygulanmama nedeni kanımca işverene ait. Uygulama maliyeti bakımından yüksek tutarsızlık içermesi (bu tutarsızlığın nedeni benim tasarım ve malzeme tercihlerim değil, iş verenin bu iş için ayırdığı bütçenin yetersiz olması) uygulanmamasına neden oldu.

Sketch Up ile hızlıca modelleyip hazır sahne ve ışık ayarlamalarıyla render aldığım bir iş. Bana göre kendini oldukça iyi ifade ediyor ve herşeye rağmen maliyeti artırmama çabalarımı içeriyor.

Bir mimar olarak iç mekan tasarımı işi, mesleğimin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Kendi ofisini açan yüzlerce meslektaşım gibi farklı kanallardan farklı iş kollarından ve disiplinlerden işler kovalamak da son derece masum geliyor.

Yola çıkarken kısıtlayıcı, yönlendirici ve motive edici bazı unsurlar elbette her işte olduğu gibi vardı;

  • İlki mevcut durumu koruyarak en farklı, kullanışlı bir mekan yaratma beklentisiydi.
  • Farklı, özgün ve heyecan uyandırıcı iç mekan tasarım unsurlarını barındırıyor olması isteği
  • Doğum günü kutlamaları, ufak arkadaş eğlenceleri hatta nişan organizasyonları gibi etkinliklere de ev sahipliği yapması beklentisi..

Tabi üzerinden oldukça uzun bir zaman geçtiğinden bir çok maddesini hatırlayamasam da şimdilik aklıma gelenleri burada paylaşmaya çalıştım.

kafe üst kat modellemesi render
Üst kat için hazırladığım render

Yapı yaklaşık 15 - 20 yaşlarında bir apartmanın ticari aksta yer alan bir cadde mağazası gibi giriş katında bulunan bir kafenin yenilenmesi işine ait.

Zemin kat, üst kattan olmak üzere toplamda 2 katlı bir kafe iç mekan çalışmasıydı. İç mimari çalışmaların tablolar, yer aydınlatmaları, bolca yeşil öğe, mobilya tercihleriyle farklılaşabileceğini düşünüyordum.

Bundan 30 sene önceye kadar iç mimari, peyzaj mimari, yapı ressamlığı, hatta inşaat mühendisliği , geoteknik, deprem mühendisliği dahi keskin ayrımlarla ayrışacak nitelikte değildi. Yani her işi bir mimar mühendis üstleniyordu. Hoş, mimar mühendisler halen mevcut. Yüksek Lisans ya da Eş Zamanlı Öğretim ile bu ünvana sahip olan süper zeka arkadaşlar yok değil.

Ama Mimar Sinan gibi önümüzde güzel bir ilham kaynağımız var. Adam hem mimar, hem mühendis, hem iç mimar ... Tabi o mimar Sinan..

Neticede ortaya böyle bişey çıktı. Mükemmel oldu demiyorum ama bana göre beklentileri karşılayan bir iş oldu.

İç mekan tasarımı, görselleştirme ve dekorasyon konularıyla ilgili benzer paylaşımlara devam edeceğim.

Çalışmam hakkında sizin fikirlerinizi de merak etmiyor değilim. Fikirlerinize, söyleyeceklerinize hakaret, aşağılayıcı herhangi bir ifade içermediği sürece müdahale etmeden yayına alıp, cevap vermeye çalışacağım.

Yorumları Göster