Çok uzun kütleli yapıların tasarımında nelere dikkat edilmeli?

Çok uzun kütleli yapıların tasarımında nelere dikkat edilmeli?

Mimari tasarım bağlamında, çok uzun yani uzunluktan kasıt yeryüzüne daha geniş yayılımla yerleşen - oturan binaların tasarımıyla alakalı bazı hususları bu yazımda paylaşmaya çalıştım.

Bazı binalar çok uzundur. Bazıları çok yüksek, bazıları çok fazla bodrum katına sahiptir, bazıları ise çok dar.. Yapıların her biri kendine has nev-i şahsına münhasır dediğimiz yapıldığı bölgeye ve kendi iç fonksiyonlarının işlerliğine göre değerlendirilmelidir.

Mekansal ihtiyaçların karşılanması için her zaman imar hukuku bilgisiyle senkron olarak hareket ederiz.

Yukarıdaki bir konsept proje. Yani uygulanmadı, ya da daha doğrusu bu tasarımımın uygulanıp uygulanmadığına yönelik en ufak fikrim yok. Çok güzel bir mimari tasarım demiyorum ancak birazdan sizlerle paylaşacağım gerekçelere sığınarak işlerliği oldukça yüksek bulduğum bir görselleştirmemdir.

Kütle çok uzun olunca ki yukarıdaki hemen hemen yarım kilometrelik bir uzunluğa sahip Gaziantep'te bir halı fabrikası. Organize sanayi bölgesinde henüz o sıralar inşaatı devam etmekte olan Antebin köklü ailelerinden birine ait benim de bir şekilde uygulama projesi tamamlanıp onaylanan ve cephe tasarımı noktasında desteğime başvurulan bir iş.

Kütle çok uzun.. Ya da geniş, artık adına ne derseniz :)

Durum böyle olunca cepheyi parçalayarak ama genel bütünlüğü de bozmadan girişleri, özellikle de yönetim binası kısmını vurgulamayı amaçladım.

Bir rutine bağlamış tasarımcılar ülkesinde yaşayan bir naçizane mimar olarak bu tasarımın ana fikrini rengarenk renk cümbüşü içeren, ama genel bütünlüğüyle birlikte ben buradayım diyen iş hayatının hele de sanayi sektörünün sıkıcılığına inat böyle bir renk geçişleri ile cephe dikey elemanları kullanımıyla kendimce farklılık kazandırmaya çalıştım.

Görselleştirmeye çok takılmayın. Biz mimarların bence en büyük sıkıntılarından biri her işe kendimizin koşma çabası. Yani bırakın görselleştirmeyi grafikçi arkadaşlar yapsın. Adam cephe ve yapı elemanlarını nereden bilsin kardeşim diyenler olabilir.

Bu noktada da siz onlara yapıyı iyi tarif edip, ne bileyim sayısal ve niteliksel derecelendirmeleri iyi anlatabilirseniz bakın ne güzel şeyler çıkıyor ortaya. Ben bir görselleştirme uzmanı diilim.  Mesleğini seven bir mimar olarak sadece konsept aşamasında tasarımı 2d ortamdan 3d ortama entegre edebilmek ve ana işverene sunması için bana işveren arkadaşlara gösterebilmek adına modelleyip render aldım.

3 Farklı alternatif hazırlayarak işi almaya göz diktim..

Mükemmel, harikulade, efsane , şahane, muhteşem tasarımlarım (!)

Mimarlık eleştiri ile yükselen bir meslektir. Tabi eleştirilerin niteliği de bu bağlamda oldukça önemli.

Bir alternatifte klasik, diğerinde son dönemlerde Gaziantep'te fazlaca rastladığım absürt kompozit cephe elemanlarıyla çizilen renkli ve yapısal cephe elemanlarının modern bir alına sahip şapka - vari  çatı modellemesi. Bir tarafta da ilk alternatif olarak en üstte paylaştığım model.

Benim kanım ilkine ısındı. Zaten bir mimar sırrı vereyim, genelde mimarlar ilk alternatif çalışmalarında en iyiyi bulmaya çalıştığından en büyük beyin enerjisini ilk çalışmalarına verirler. Bilmiyorum eğer bu yazıyı okuyan arkadaşlarımız da mimar mı ama benim için en azından durum böyle yani :)

Sebebi hikmetlerine gelecek olursam;

  • Girişi vurguılamak
  • Yapının yönetim binasını bir başlık, tren lokomotifi gibi yorumlamak,
  • Çok uzun yaklaşık 450 - 500 metre uzunluğundaki bir kütleyi dikey ve renkli hazır cephe elemanlarıyla parçalara bölmek
  • Modern, sıcak, içeride neler olup bittiği konusunda merak uyandıran bir konsept çalışma oldu

Neticede o dönem büyük bir yoğunluğun arasında kaynayıp giden işlerden sadece biriydi.

Tasarımım için tasarımlarım için siz ne düşünüyorsunuz? :)

Yorumları Göster