Ghost Blog Nedir? İşte ilk izlenimlerim..

Ghost Blog Nedir? İşte ilk izlenimlerim..

Ghost blog nasıl kullanılır? Ghost nedir? Neden tercih etmelisiniz bu yazımda naçizane fikirlerimi paylaştım.

2006 Yılından bu yana mimarlık odaklı pek çok websitesi ve blogu hayata geçirdim. Yazmayı gerçekten seviyorum. Bir anlamda en ucuz, kimseye zararı dokunmayan ve kesinlikle müthiş bir özgürlük sağlayan eylem.

İnternet ortamında yazmak da ayrı güzel. Tabi işin içerisine domain, hosting, script vs. gibi teknik bileşenler de dahil olunca biraz harcama yapmak ve takıldığınız yerlerde araştırmalar yapmanız gerekiyor. Bu da size yeni şeyler öğrenmeniz için bir bahane oluyor tabi.

Ghost blog nedir? Ben nasıl tanıştım?

Yukarıda bahsettiğim gibi internet ortamında bilgi - deneyimlerinizi paylaşmak istediğinizde pek çok ücretli ve ücretsiz seçenek mevcut. Ghost da bu seçeneklerden sadece biri.

Wordpress, blogger en popüler olanları. Tam emin değilim ama sanırsam 2013 yılında kullanıma sunulan ve Node.js tabanlı açık kaynak bir yazılım. İçeriğe odaklanabileceğiniz, tamamen yazıya odaklı tertemiz bir arayüzü var arkaplanda.

Aynı zamanda inanılmaz hızlı ve wordpress gibi diğer bloglarda ücretli - ücretsiz düzinelerce eklentiyle yapılabilecek şeyler ghost blog uygulamasında yerleşik olarak mevcut.

Ghost ne alaka? Sen nasıl bu zâtı muhterem ile tanıştın? diye soracak olursanız tamamen tesadüf eseri diyebilirim :)

İlk görüşte aşka inanır mısınız?

Mimarın günlüğü'nde adam akıllı bir tasarımsal değişiklik yapmak istedim ve adam akıllı premium bir wordpress teması bakınırken şuan kullanmakta olduğum temayla karşılaştım ve ilk görüşte aşka inanır mısınız bilmem ama eşimden sonra ikinci kez birşeye aşık oldum.. Bunu almalıyım dedim.

Aldıktan çok kısa bir süre sonra acı gerçekle yüzleştim.. Tema bir wordpress teması değil, Ghost Blog teması imiş :D

Önce mırın kırın ettim, kendime söylendim..  Sonra 60 dolar para verdim deyip ben bu mereti kuracağım, Ghost olayına da el atacağım dedim..

Sonuç ortada...

Ghost blog nasıl kurulur? Ücretli mi? Kullanımı zor mu?

Kullanım kolaylığı ve yukarıda saydığım pek çok şey tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor.

Peki bu meret nasıl kuruluyor? Nereden temin edilmeli?

İşte bu noktada benim gibi yazılım, sunucu yönetimi konularında iyi değilseniz kesinlikle freelance bir yazılımcıdan destek almanız gerekecektir.

Sebebine gelecek olursam Ghost blogunu kurabilmeniz için normal bildiğiniz paylaşımlı hosting'lerde bu mümkün değil. Yani bir VDS ya da VPS satın almanız gerekecek. Ki Türkiye koşullarında güncel döviz kurları da düşünüldüğünde en ucuz sunucu maliyeti aylık 30 TL 'den başlıyor. Ben güzelhosting'ten VPS-2 adlı sanal sunucu kiraladım. Bana yaklaşık olarak aylık 54 TL'ye geldi.

Ghost kurulumu için yazılımcı arkadaşlarımdan destek aldım. Başka bir ek ödeme şuan için tema dışında yapmadım. Yani temayla birlikte toplamda 1000 TL'ye geldi. Tema tek seferlik bir ödemeyle ömür boyu lisans sunduğundan bunu maliyete dahil etmeye pek de gerek yok.

Wordpress ile bir blog kurmanın maliyetine nazaran, Ghost biraz zengin işi desem yanlış olmaz..

Sonuç ve genel değerlendirme;

Uzun lafın kısası, Ghost blog ile nasıl tanıştığım, kullanımı ve kurulumu hakkında genel bilgiler bu şekilde özetlenebilir. Temiz bir sayfa ile yoluma devam etmek için mevcut yazıları tamamen sildim.

Daha temiz ve yeni bir başlangıç arama motorları ve SEO nezdinde pek iyi sayılmasa da kafa rahatlığı bakımından güzel oldu.

Varsa sorularınızı benimle aşağıdaki Disqus bölümünden paylaşabilirsiniz. Disqus demişken Ghostta yerleşik bir arama olayı yok, yorum sistemi yok, kategori olayı yok, iletişim formu olayı da.. FTP'ye bağlanarak Ufak tefek dosya düzenlemeleriyle ben bile hallettim. Türkçeleştirme ile birlikte bazı gereksinimleri.

Yorumları Göster