1 Ocak 2021

Ghost Blog Tercih Etmeniz İçin 15+ Neden

Ghost blog nedir? Ghost bloglar hakkında bilmeniz gereken hemen hemen herşey..


Blog tutmayı seviyorsunuz ama wordpress'ten ya sıkıldınız ya da çok fazla kodlamadan vs anlamıyorsunuz. Eğer içeriğe odaklanmak ve geri kalan bir çok konuyu blogunuzun sahip olduğu sistem kendi halletsin filan derseniz Mimarın Günlüğü'nü de taşıdığım ghost blog'u sizlere tavsiye ederim.

Naçizane bir mimar webmaster , mimar blogger olarak deneyimlerimi ve gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

15) Kesinlikle çok çok çok hızlı !

13-inch MacBook Pro
Photo by Dan Counsell / Unsplash

Hız takıntınız var ise, PageSpeed score anlamında inanılmaz tatmin edici sonuçlar alacaksınız. %100 olmasa bile 97 bilemediniz 96'lık skorlar alabilirsiniz.

Sayfaların wordpress'e nazaran çat çat açıldığına şahit olmak, fare işaretçisinin dönüp duran hareketine odaklanmaktan sıkıldıysanız ghost tam size göre..

14) Ferah, modern ve estetik görünüme sahip

Photo by David Lezcano / Unsplash

O kadar güzel, o kadar ferah, temiz ve minimalist tasarımlar var ki ghost için geliştirilen..

13) İçeriklere odaklanmak isteyen blogger'lar için mükemmel tercih

Fountain pen and a notebook
Photo by Aaron Burden / Unsplash

Yazı editörü o kadar yalın, o kadar sade, hızlı ve sonuca yönelik ki anlatamam.. Ve de çok kolay.. Size sadece yazmak kalıyor.. Wordpress'teki gibi bi ton ayar, düzenleme vs gerek yok. Temiz ve anlaşılır, basit bir arayüze sahip arkaplanı..

12) Yerleşik ve ücretsiz pek çok gelişmiş özelliğe sahip

Sol menüden integration sekmesi üzerinden bir sürü ek platform, web servisi ile siteniz arasında API tarzı entegrasyonu gerçekleştirebiliyorsunuz.

11) %100 Mobil uyumlu

Tasarımların tamamı mobil uyumlu ve mobilde de oldukça hızlı.

10) Tek tık ile tüm içeriğinizi export edebiliyorsunuz

Bu wordpress'te de var. Ama daha kolay ve yine hızlı.

9) Yazı editörü ve site yönetim arka planı gece modu özelliğine sahip

Admin paneli oldukça sade, hızlı ve gece modu sayesinde gözü yormuyor.

8) Yerleşik resim optimizasyonuna sahip

Keşke wordpress'te de yerleşik özellik olarak yer alsa dediğim özelliklerden biri. Resim upload ettiğinizde otomatik olarak sıkıştırıyor ve mobilde yeniden boyutlandırıyor.  Tabi ufak tefek sorunlara neden olsa da kurulumu doğru yapabilirseniz işinizi çok rahatlatıyor.

7) Sadece blog tutmak isteyenler için bir çok detaydan arınık isteğe bağlı pek çok gelişmiş senkronizasyona sahip

Ben tertemiz bir sayfa ile blogger olmak istiyorum, blog tutmak istiyorum derseniz ghost blog ile yolunuza bakınız derim. Wordpress evet çok güzel ama artık çok aşırı özelleştirme seçeneğine sahip ve bir çok ek yazılıma plugine ihtiyaç duyduğundan çok geniş bir eklenti kütüphanesi olmasa da işinize yarar bir çok ek araç sayesinde blogunuza ilave güzel özellikler kazandırabiliyorsunuz.

6) Pek çok olayı etiket'lerle çözüyorsunuz, bu efektif bir yaklaşım kazandırırken bir çok konuyu daha hızlı çözmenize olanak sağlıyor

Temanızın özelliklerine bağlı olarak bir etiket tanımlıyorsunuz tanımladığınız o etiket görünürde yer almıyor ama öne çıkan resmi gizliyor, rengi değiştiriyor vs.

Yani ghost blog'da etiketlerin farklı görevleri de söz konusu olabiliyor. Bunlara dahili etiket deniyor bu arada.

5) Yerleşik çoklu yazar özelliğine sahip

Hiçbir ilave eklentiye ihtiyaç duymadan çoklu yazar sistemi kullanabiliyorsunuz.

4) Yerleşik üyelik sistemine sahip

Photo by Emma Dau / Unsplash

Premium üyelik olaylarına ilgi duyuyorsanız abonelik tarzı kullanıcıları sitenize üye yapabiliyorsunuz bazı gönderileri sadece bunlara özel filan yapabiliyorsunuz filan..

3) Yerleşik site haritası ve rss özelliğine sahip

Site haritası, RSS gibi özellikler için ek bi ayar vs yapmanıza gerek yok. Standartları oldukça işler ve kaliteli.

2) Yerleşik amp özelliğine sahip

Tüm sayfalar için sayfa linkinin sonuna /amp eklediğinizde amp özelliğini devreye alabiliyorsunuz.

1) Ninjalar ve kod canavarları için hazine niteliğinde özelleştirilebilir ek özelliklere sahip

Tema dosyaları ve temel ghost blog dosyalarına filezilla ile Sftp girişi yaparak biraz kodlamalardan anlıyorsanız süper özelleştirmeler yapabilirsiniz.


Gelelim Ghost Blog için bazı dezavantajlarına;

Her güzel şey gibi Ghost'un da bazı hoşunuza gitmeyeceğini düşündüğüm özellikleri mevcut. Tabi bunların bir çoğu benim için bir avantaj olsa da wordpress gibi CMS'lerden gelenleri şaşkınlığa uğratabilecek özelliklere sahip. Ve tam bir kapsayıcı yazı olması adına bunları burada paylaşmak istedim.

6) Yerleşik yorum özelliği yok

Ghost blog'da dediğim gibi düz mantık blog yani. Başka bir olayı yok. Yukarıdakileri saymazsak tabi. Yorumların yerleşik özellik olarak olmayışı Disqus yorum sistemini kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Çok basit bir kaç tık düzenleme ile ghost bloglarınız için disqus yorum sistemini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

5) Yerleşik arama özelliği yok

Bu biraz garip gelebilir :)

Ghost'ta arama özelliği yok. Bazı premium servisler veya sayfalama sistemini kullanmak isteyenlere küçük bloglarda ufak düzenlemelerle temanızın da tabi el verdiği ölçüde arama özelliğini aktif edebiliyorsunuz.

4) Hakkında çok az sayıda Türkçe kaynak var

Wordpress ile ilgili en ufak bir konu hakkında bile yüzlerce Türkçe Kaynak olmasına karşın Ghost blog altyapısı için pek kaynak olmadığını söyleyebilirim. Yani bir konuda sıkıştığınız takdirde bir yazılımcıyla çalışmaktan başka çareniz yok. Ayrıca eklenti kütüphanesi de oldukça kısıtlı. En azından wp'ye nazaran yani.

3) Paylaşımlı hosting paketilerinde barındırılamıyor

Bu, ghost'u zengin işi yapıyor. Bu benim tabirim :)

Senelik 100 TL'ye filan bugün dandik bi hosting kiralayabiliyorken, ghost kullanacağım derseniz min 1 GB RAM özelliğine sahip sunucu kiralamalısınız. Bunu da haliyle 1 aylık ortalama türkiye koşullarında 30 TL - 100 TL arasında bulabilirsiniz. Ben GüzelHosting'ten VPS-2 paketini kullanıyorum aylık 54  TL 'ye denk geliyor.

2) Kurulumu bu konularda acemi olanlar için zahmetli ve hata yapmaya oldukça müsait

Installing docker on Macbook Pro
Photo by Tracy Adams / Unsplash

Wordpress gibi "One Click" yani tek tık kurulum özelliği mevcut değil. Yani mevcut ama o türlü de biraz pahalıya geliyor. En azından yine biraz teknik bilgi vs gerekiyor.

Digital Ocean'da One Click Droplet özelliğini kullanarak da yolunuza devam edebilirsiniz.

Diğer bir seçenek olarak da biraz paraya kıyarım derseniz en ufak hata problem ile karşılaşmamak adına aylık 30 dolar karşılığında hatasız, boyasız darbesiz :) tertemiz ghost bloga sahip olabiliyorsunuz. Buyrun linki; https://ghost.org/pricing/

1) Yerleşik form özelliği yok

Son olarak yerleşik yorum özelliğine ilave olarak yerleşik form olayı da yok. Üçüncü parti ek yazılımlar - web servislerinden faydalanmanız ya da google formlar tarzında bir HTML kodu yaratarak blogunuzda bunu da kullanabilirsiniz.

Yani form derken kayıt, giriş, e-bülten vb. anlamında şeettirdiydim.

İşte ghost blog nedir? Nasıl kurulur? Neden ghost blog yazılımını tercih etmelisiniz veya etmemelisiniz gibi sorulara samimi yanıtlar veren bir yazıyı okumuş bulundunuz.

Ghost kullanan başka siteleri görmek için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz; https://ghost.org/customers/

Merak ettiğiniz başka bir konu varsa bu mesele ile alakalı aşağıda Disqus yorum sistemini de kullanabilirsiniz.

  • LinkedIn
  • Tumblr
  • Pinterest
  • Pocket