GHOST: Tam 3 saatimi (ç)alan bir problem!

GHOST: Tam 3 saatimi (ç)alan bir problem!

Yazı içerisinde yer alan görsellerin yazıyı yayına aldığımda görünmemesi problemiyle yaklaşık olarak 3 saat uğraştım.


Ne yaptıysam olmadı.. Hatta bir kaç yazılımcı arkadaştan konuyla ilgili ücretli destek talep etsem de henüz Türkiye'de çok fazla popüler olmayan, webmaster arkadaşların pek tercih etmedikleri bu ghost blog sistemi'ne dair problemi çözmek noktasında bu temayı geliştiren arkadaşa ulaştım.

Temayı yanlışlıkla satın almama karşın bana farklı bir dünyanın kapısını aralayan bu ghost blog sistemi yeni yeni şeyler öğrenmeme yaradı.

Yazı içerisindeki görseller neden görünmüyordu?

Bu sorunun cevabı belki pek çok yabancı forum sitesinde yer alsa da çat pat ingilizce, yarım yamalak webmaster - internet kullanıcısı deneyimlerim bunu çözmeme yetmeyecekti.

Wordpress'ten artık içeriklere daha iyi odaklanabilmek adına yaptığım bu sert geçiş az önce dediğim gibi çok şeyi keşfetmeme neden oldu.

Sorunun nedeni Ghost'un bu sürümüyle alakalı sanırım. Yazı içerisine eklediğim görseller ghost'un yerleşik bir özelliği olarak otomatik şekilde boyutlandırılıyor. Yani farklı ekran çözünürlükleri için farklı boyutları otomatik olarak oluşturuyor.

Hatta bu sorunu çözmek için yaptığım araştırmalarda Ghost'un wordpress'te hep olmasını istediğim özelliklerden biri olarak yüklenen resimleri otomatik olarak sıkıştırma yeteneği + boyutlandırma özelliği'nin neden olduğunu bu özelliği deaktif ederek sorunu çözebileceğimi öğrendim.

Sanırım tema geliştirici de bunu yaptı. Ghost'u yeniden yükledi ve sorun ilginç şekilde çözüme kavuşmuş oldu.

Bu kadar şey, alanımın dışında farklı uğraşıyla boğuşmak zorunda neden kalıyorum?

Bu güzel bir soru. Ben mimarlığı seviyorum. Ancak mimarlık dışında özellikle de blog tutmayı ve bir konu hakkında birşeyler karalamayı seviyorum.

Bu, mimarlıkla alakalı olduğunda o zaman işler daha da güzelleşiyor ve çektiğim bunca zahmet, okuduğum bunca makale ve bir çok insanla bu konular hakkında fikir alışverişinde bulunmak bana yorgunluk değil, aksine gün içerisindeki yorgunluğumu atabilmek adına çok rahatlatıcı geliyor.

Neyse, lafı daha fazla uzatmadan, Ghost blog sisteminin tüm geliştiricilerine, SORUNUMU ÜCRET TALEP ETMEDEN ÇÖZEN bu tema'nın geliştiricisi olan FUEKO'ya sonsuz teşekkürler..

Ghost blog nedir, nasıl tanıştım sorularına bu yazımdan yanıt bulabilirsiniz.

Yorumları Göster