Mimar olmak isteyenler buraya..

Mimar olmak isteyenler buraya..

Bu yazıyı mimar olmak isteyen arkadaşlar için hazırladım. Yani mimarlar, mimarlık öğrencilerini başka bir köşeye alabiliriz..


Mimar olmak isteyenler için en fazla sorulan soruları bir araya getirdim. Bu sorulara olabildiğince hızlı ve kısa yanıtlar vermeye çalıştım.

Mimar olmak istiyorum ama yeteneklerim buna izin verir mi bilmiyorum?

Öncelikle mesleğimizin yetenek ile çok ilişkisi bulunmamaktadır. Mesleğimizin özveri ve sabır ile çok büyük ilişkisi bulunmaktadır. Mimarlığı severek yapmazsanız "YAPAMAZSINIZ" bu çok net.

Belki her meslek için geçerli olsa da bizim meslekte bu olmazsa olmaz.

Mimarlıkta çizim yeteneği gerekmekte midir?

Mimar olmak isteyenler çizim yeteneği

Çizimleri saatlerce elimizde yapıyoruz. Yeri geliyor elimiz uyuşuyor, yeri geliyor yanlış çizdiğimiz bir şeyi tekrar tekrar çizmek zorunda kalıyoruz..

Yok böyle bişey arkadaşlar :)

Çizimler artık tamamen bilgisayar ortamında yapılıyor. Kim daha hızlı bilgisayar kullanabiliyor, kim daha hızlı çözüm üretebiliyor ve kim işvereni daha iyi ikna ediyorsa o iş yapıyor.

Yani sorunun net ve çok kısa bir yanıtı olarak mimarlıkta çizim yeteneği gerekmiyor!" diyebilirim.

Mimar olmak için Hangi özelliklere sahip olmam gerekiyor?

Mimar olmak isteyenlerin özellikleri

Öncelikle düşünme, hayal gücü ve hızlı - doğru - optimum karar verebilmeniz çok önemli. Bir önceki soruya verdiğim cevaplar bunun için de geçerli.

Taze zihinler, yaratıcı beyinler, yüksek el - beyin koordinasyonu, pratik zeka, çözüm odaklı yaklaşımlar, detaycı ama detaylara boğulmayan sonuca hizmet eden fiil üretmek, en önemlisi üretmeyi sevmek gibi özellikleri ilk bakışta sıralayabilirim.

Mimarlıkta hayal gücü önemli midir?

mimarlıkta fikir

Hem de öyle önemli ki..

Meslek pratiğinde bu durumu şöyle örnekleyebilirim. Aynı arsaya farklı mimarlar farklı projeler çıkarabilmekte. Yani imar durumu, arsa verileri, çevre analizleri hatta istenilenler aynı olmasına karşın bunu yapmamız beklenmekte.

İşin çok yönlü olduğunu da unutmadan şunu da söylemek gerekiyor; kısa zamanda çok iş.. Uygulanabilirlik, maliyet beklentilerine uygun, yönetmeliklere ve kanunlara uygun, estetik.. Hepsini tek bir işte toplamanız gerekmekte.

Mimar olmak isteyenlere kitap tavsiyesi..

En çok sorulan sorulardan biri daha.. Kitap okumayı çok seven bir millet olmasak da kitap önerisi okumayı bizden daha çok seven bir başka millet sanırım yok :)

Herşey bir kenara elimde çok güzel kitaplar var. Okumayı seviyorum ama kitap almayı sanırım daha çok seviyorum :))

Mimar olmak isteyen arkadaşlar için bazı güzel kitap tavsiyelerim olucak. Bu kitaplarda henüz teknik yeterli bilgiye sahip olmayan, ama mesleği merak eden, araştırmacı ruha sahip ,sorgulayan, farklı olmaya çalışan ve meslek hayatında tüm bunları yapmaya çalışırken bazen yerinde sayan bazen de Allah tarafından adeta ödüllendirilen ünlü mimarların hikayeleri, mimarlık öğrencilerine tavsiyeler gibi ilgi çekici başlıkları içeren güzel tek oturumda okunası kitap önerilerim şöyle sıralanabilir;

Güzel enstantaneleri okuyabileceğiniz, keyifli ama biraz fazla romantik çağrışımlara örnek veren bir kitap.

Roman okumayı seven arkadaşların sevebileceği bir öyküleştirme metodu kullanılarak yazılan bir oturuşta okuduğum sevdiğim kitaplardan..

Örnekleri çoğaltabilirim. Ama ilk aklıma gelenleri paylaşmak istedim. Belki özel bir talep gelirse diğer mimarlık kitaplarımı da paylaşabilirim.

Motivasyonunuzu kaybetmeyin. Kötü örnekler sizi hayalinizden uzaklaştırmasın. Çok yükseklerde çok yüksek beklentilerle yaşamayın. Yani ayağınız yere basarken kafanız gökyüzünü seyredebilir. Bunda hiçbir sakınca yok :)

mimari çizim yapan kız

Mimar olmak isteyen arkadaşlarımıza naçizane bir kaç öneri daha sıralayarak yazımı noktalayabilirim.

  • Gittiğiniz mekanda herkesten farklı gözlerle bakmayı bilin.. Yani tavanı, duvarları mekanın iç atmosferini ve ruhunu soluyun. Bol bol fotoğraf çekin. Evet belki artık el çizimi yapmasak da bizim bir mimar olduğumuzu, bir mimar adayı olduğunuzu unutmayın, bolca karalayın. Hatta saçmalayın, çizin, çizin ve çizin..
  • Fotoğraf çekin. Fotoğraflarınızı konseptlere ayırın. Fotoğrafçılığa, sanata ve diğer tüm soyut bilimlere ilgi duyun. Merak edin, sorgulayın, yapıları okumaya çalışın..
  • Siz mimar olsaydınız neler yapardınız? Yapılarda , en basitinden yaşadığınız mekanlarda ne gibi şeyler yapardınız? Bunu kendinizi mimarların yerine koyarak en azından hayalinizde gerçekleştirin.

İlgilisine bir okuma listesi bırakıyorum;

Yorumları Göster