MİMAR MURAT ERÇELEBİ KİŞİSEL BLOG SİTESİ

Mimari projeler ve tasarım, yönetmelikler doğrultusunda proje kontrolü, proje hazırlama süreçlerine yönelik çok güzel iki adet kursa sahibim. Bu kursları yaklaşık 10 yıla yakın mesleki deneyimim ve sadece 2 haftalık bir emek ile oluşturdum.


2800+ Öğrencim oldu. Her gün yenileri aramıza katılıyor. Kurstan genel anlamda herkes memnun. Çeşitli zaman aralıklarında bu kurslara dair eklemeler ve güncellemeler yayımlıyorum. Yani kursları olabildiğince güncel tutmaya özen gösteriyorum.

Bu noktada özellikle sosyal medya hesabımdan veya bir şekilde bana ulaşan arkadaşlara yardımcı olmaya da çalışıyorum. Bu, gerçekten ihtiyacı olan ve maddi durumu olmayan arkadaşlarımıza sağladığım bedava kayıt olabilme kuponu, bazen de %50 indirimli kayıt olunabilecek bir kupon oluşturmak suretiyle olabiliyor.

Her gün hemen hemen platform üzerinden sorular soruluyor ve ilk müsait olduğumda bazen 3 dk sonra bazen 3 gün sonra çok nadir olsa da en geç 1 2 hafta içerisinde yanıt vermiş oluyorum. Tabi arada hadsiz , terbiyesizce şeyler de geliyor. İşte ne bileyim yok mimarlık bunlardan mı ibaret, ne bileyim yönetmeliklerin dışında birşey yokmuş efenim neymişte bunlar zaten her mimarın bildiği bilmesi gereken şeylermiş filan..

Tabi bunları kafama takmıyorum, başka bir yerime...

Çok fazla arkadaşlar kazandım, binlerce güzel yorum ve mesaj aldım udemy'deki mimari projeler nasıl tasarlanır kursum sayesinde. Fiyatının bu kadar uygun olması, içeriğinde yüzlerce faydalı ücretsiz döküman ve kaynak barındırması, konu içerikleri ve anlatım şeklim ile sonuca yönelik olması kategorisinde en fazla tercih edilen kurslar arasında olmasına bir kaç neden.

Sosyal medya'dan ulaşan arkadaşlardan bazı soruları burada paylaşıp, yanıt vermek istedim.

Merhaba ben 1. Sınıf mimarlık öğrencisiyim Udemy’de mimari projeler nasıl tasarlanır dersinizi gördüm benim seviyemdeki birisi işin fazla mı ağır gelir acaba

Kurs içeriğini oluştururken olabildiğince geniş, zengin ve meslek pratiğinde fayda sağlayıcı şekilde olmasını amaçladım. Zaman içerisinde de güncellenen, değişen yönetmeliklerle birlikte güncellemeye çalıştım. Ve halen de üzerinde ilaveler, çıkarmalar yapıyorum.

Tüm bunlar bir yana, geleceğin için bir yatırım olarak düşünüp kursu satın alabilirsin. Kurs içeriğinde teknik resim, CAD ortamında çizim kısayollarıydı ne bileyim çizim teknikleriydi vs olaylarına girişmedim. Bunu bilerek yaptım. En azından temel düzeyde bir CAD bilgisi, az çok bir şeyler çiziktirebilmek ve merak, azim bu kursta gerek ve yeter şeyler arasında.

Öte yandan kurs içeriği mesleğe henüz yeni adım atmış biri için biraz ağır gelebilir. Udemy'nin her zaman alıcıları düşünen satış ve pazarlama politikaları da düşünüldüğünde kursu satın alıp 1 ay içerisinde hiçbir bahane göstermeden paranızı geri iade alabiliyor olmanız nedeniyle de satın almanızda bir mahzur görmüyorum.

Hocam merhaba, İç mekan tasarım için sıfırdan eğitim almak istiyorum. Fakat sıfır bilgim ve çok isteğim var. Önce autocad sta4cad deprem yönetmeliği statik okuma ve maliyet çıkartma ilgili eğitim veren kişi ile görüştüm. Beni öncelikle mimari tasarım eğitimi almamı söyledi. Sonra mimari tasarım eğitim için biri ile eğitim için görüştüm. Kişi lumion eğitimi veriyorum dedi beni sketchup eğitim almamı önerdi daha sonra bunların eğitimini almam gerektiğini söyledi. Şimdi udemy de baktım sizin eğitiminizi gördüm fakat sizin eğitiminizde de cad programı bilmeniz yazıyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Ben ilk kez sıfırdan başlayacağım hiç bir bilgim yok sadece istek ve azmim var. Amacım aman aman paralar kazanmak değil 3-4 yıl içinde kendimi geliştirmek iç mekan tasarımı öğrenip sonra ki adımlarda başka eğitimler ile kendimi doldurabilmek

Her şeye sıfırdan başlayacağını düşünürsek, temelini güzel atman gerektiğini söyleyebilirim. Bu, ilk olarak CAD ortamında çizimin nasıl yapılacağından önce çizim mantığını, teknik resim konularını öğrenmen gerektiği sonucunu doğurur. Yani önce cad ortamından ziyade teknik resim yapmayı öğrenmelisin. Sonrasında zaten bildiğin teknik resim kurallarını CAD ortamında hızlıca uygulamak daha kolay olacaktır. Aksi halde, teknik resim kurallarını da bilmediğinden neyi nasıl yapacağının bir önemi kalmaz.

Bu noktada çok güzel teknik resim dersleri var youtube'da bedava.. Ayrıca güzel kitaplar da mevcut piyasada. İnternetin kurdusunuz yeni nesil olarak, iki tık uzağınızda herşey.. Birazcık çabaya bağlı olarak ilerlersiniz kolayca.

Teknik resim ve CAD olaylarından sonra artık sıra mimari tasarım, projelendirme konularına geliyor ki udemy'de yer alan kurslarım bu içerikte biçilmiş kaftan diyebilirim.

Mimari projeler nasıl tasarlanır UDEMY kursum için %50 indirimli kayıt olabileceğiniz linki aşağıya bırakıyorum;

Mimari projeler nasıl tasarlanır?
<p> <strong>Mimari proje okumayı</strong>, tasarım ve <strong>çizim yapmayı</strong> elbette bu kurs sayesinde öğrenmeyeceksiniz. Ayrıca bu kurs size <strong>mimarlık yapabilme yeteneği</strong> de kazandırmayacak. Çünkü <strong>mimarlık</strong> bir kaç saatlik anlatıyla öğrenilebilecek bir alan e…

Diğer kursum olan Mimari tasarımlar nasıl yapılır UDEMY kursu için %50 indirimli kayıt olabileceğiniz link;

Mimari tasarım nasıl yapılır?
<p>Benim kurduğum <strong>YapiForumu</strong>•<strong>com</strong> sitesine üye olarak en az 5 konu paylaşan arkadaşlarıma bu kursu ÜCRETSİZ olarak hediye edeceğim.</p><p> Meraklısı için mimari tasarım kritikleri,<strong> mimari tasarımın temelleri </strong>, <strong>yapıları anlamak ve yorumlamak</…