Mimari Danışmanlık Hizmeti nedir?

Mimari Danışmanlık Hizmeti nedir?

Mimari danışmanlık; inşaat ruhsatı aşaması ve öncesinde, 3194 Sayılı İmar Kanunu ve Meri İmar Yönetmelikleri çerçevesinde mimarlar tarafından verilen etüt - proje hizmetlerine verilen genel bir isimdir.


Proje veya etüt hizmeti alan kişilere bu sektörde işveren denir. İşverenler ticari amaçlı veya ihtiyaç dahilindeki tüm mekansal problemlerin giderilmesine yönelik teknik kişilerden destek almaktadır.

Mimarlık firmaları tam da bu noktada devreye girmektedir. Mimari danışmanlık hizmeti adından da anlaşılacağı üzere bir ürün değil, inşaatı son ürün olarak düşünecek olursak bu ürünün geliştirme süreçlerinin hem öncesini hem de sonrasını kapsamaktadır. Hizmet sektörünün en ağır kalemlerinden biridir mimari danışmanlığın kendisi.

Mimari danışmanlık hizmetleri neleri kapsar?

Yazımın başında da paylaştığım üzere süreçlerin tamamını kapsamaktadır. Yani ben sadece projeyi çizerim gerisine karışmam gibi bir cümleye asla yer yoktur.

İnşaata başlamadan önce hazırlanacak projelerin önce fizibilitesi, maliyet analizleri, detaylı uygulama çözümleri, hatta malzeme önerileriyle taslak halinde işverene sunulan tüm dökümanları danışman mimar hazırlar ve mevcut yönetmelikler çerçevesinde son şeklini verir.

Avan proje kavramını da bu şekilde özetleyebiliriz yani.

Mimari danışmanlık hizmeti fiyatları ne kadar?

Mimari danışmanlık hizmetleri görsel

Mimarlığın zor taraflarından biri hiç şüphesiz fiyatlandırma konusudur. Mimari danışmanlığın fiyatlandırılması noktasında bu zor sürece Mimarlar Odası dahil oluyor.

Mimarlar Odası En Az Bedel Hizmet tarifesi üzerinden fatura edilecek tutarlar belirlenmektedir. Yapının bölgesine, İline, mahallesine ve yapı sınıfına bağlı olarak değişkenlik gösteren bir fiyatlandırma söz konusudur.

Genel itibariyle çok afaki bir rakam vermek gerekirse mimari danışmanlık hizmeti fiyatı metrekare bazında ortalama olarak 1000 TL gibi bir rakama denk düşmektedir.

Mimari danışmanlığın süreç yönetimi nasıl olmalı?

Avukatlık gibi Mimarlık mesleği çalışanları da yaptığı görüşmeler için ücret talep etmemektedir.

Uygulama projesi safhasında kat planı çizimleri, iş takibi gibi konuların tamamı mimari danışmanlık sözleşmesi ile belirlenmektedir.

Süreç yönetimi ve mimari çizimler bu danışmanlığın bir parçası olarak belirlenmektedir.

Yorumları Göster