Sketch up ile villa modelleme

Sketch up ile villa modelleme

Tasarımı 3d model üzerinden yapmak hem keyifli hem de sonuçları daha hızlı anlık olarak takip edip gerekli müdahaleleri yapabilmeye olanak sağladığından kesinlikle  BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) programlarının bu yönüyle okullarda geçmiş dönemlerle karşılaştırmalı olarak anlatılması gerektiğini düşünüyorum.

Tabi bazen yersiz detaylara fazlaca takılmak zaman kaybettirse de mükemmeliyetçi iseniz teferruatlarda boğulsanız da bu süreci hızlandırmak adına bazı hazır template'ler scriptler, companent'ler ile süreci hızlandırmak ve sonuca daha hızlı gitmeniz mümkün.

Süreci keyifli hale getirmek tamamen mimarın kendi elinde. Acelesi olan işler dışında tabi :)

İşi peyzaj, dış öğeler ve hatta hareketli animasyonlarla süsleyenleri de biliyoruz :)

Yapmayın böyle.. süreci içinden çıkılamayacak hale getirip lütfen kötü örnek olmayın..

Bu tür görselleştirmeler bizim için birer araç olmalı. Ancak öyle mükemmel ve kıskandırıcı renderlar animasyonlar görüyorum ki çok çarpıcı ve bir o kadar ikna edici. Ben bile bir mimar olarak aldanıyorum bunu kim çizmiş diyorum..

Yukarıdaki görsel bir etüt için hazırladığım hızlıca ekmek arası tadında bir sandviç kıvamı tadında.

Klasik seven, modernden nefret eden bir işveren için hazırladığım taslaktı.

Sketch Up , ama neden ?

Biraz klasik kafayım. İşi daha hızlı sonuca ulaştırmayı seviyorum. Bazı kısayolları bile kullanmayı pek sevmem. Nasıl öğrendiysem öyle kullanmaya devam ederim.

Mimarın günlüğü'nü eski yazılarımı silmeden önce takip edenler bilirler, insanı en hızlı sonuca götürecek, süreci olabildiğince bypass etmeyi pek severim.

İşte bu sebeplerden dolayı sketch up!

Hee, bir de sketch up demişken, UDEMY'de güzel, hızlı ve yine sonuca gitmenize yardımcı olacak mini bir kursum var. Sketch Up İle 3d Kat Planı Modelleme Eğitimi adında.

Belki ilginizi çekebilir diye paylaşmak istedim.

Şimdi dağılabilirsiniz :)

Yorumları Göster