Tasarımcılar için ilham kaynağı içerikler: TasarımHaber.com 🔥

Tasarımcılar için ilham kaynağı içerikler: TasarımHaber.com 🔥

Çerezlik, tadımlık ya da adına ne derseniz artık günlük tasarım ihtiyacınızı karşılayabilecek bir dijital mecmua: https://www.tasarimhaber.com açıldı.


Az yazı bol görsel, bol medya ve kışkırtıcı, heyecan verici, ilgi çekici içerik kategorileri ile farklı bir habercilik anlayışına sahip olacak. Daha şimdiden Alexa TR değeri 50.000 altında.

Altyapı olarak kişisel blogumda olduğu gibi ghost tercih ettim. İçerikleri hızlıca tıpkı bir sosyal ağ'da paylaşırmış gibi hızlı, kolay, seri, pratik şekilde güzel görünüm ile servis etmek - edilebilmek amacıyla..

Ghost blog içerik yönetim sistemi ile tanışma hikeyemi paylaşmıştım. Sağladığı pek çok avantaj ve içeriğe odaklanmanıza, herşeyin içerikten sonra geldiğine inananlardansanız çok seveceğiniz bir CMS olduğuna yönelik düşüncelerimi o yazımda belirtmiştim.

Herşey gerçekten çok kolay ve sonuca yönelik. Açık kaynak bir sistem olması, sürekli geliştirilebilir özelliklerinin yanı sıra halihazırdaki özellikleri bazen sorun yaşamanıza neden olsa da, herşeye rağmen biraz paraya kıyıp freelance bir yazılımcı ve gideri olan bir sunucu kiralayarak harika işler yapabilirsiniz.

✨ TasarımHaber.com 'un doğuşu..

YapıForumu sitesinin geliştirme sürecinde büyük emekleri olan ekiple beraber bu yeni macerada da güzel işler yapmak istiyorum. Tabi dediğim gibi teknik bilginiz yeterli değilse biraz tuzlu bir sistem Ghost.

2006 Yılından beridir boş vakitlerimde paylaşmak, blog yazıları hazırlamaktan büyük bir keyif duyuyorum. Zaman geçtikçe arama sonuçlarında yükselen içerikler daha fazla kişiye ulaştıkça gerçekten kemikleşmiş bir kitleye sahip oluyorsunuz ki bu da yine biraz daha zaman geçtikten sonra size farklı gelir kapılarını aralıyor.

Bu noktada şirketleşme süreci ve vergi konuları devreye giriyor. İşler haliyle biraz daha karmaşıklaşıyor, yeni süreçler ve bürokrasi "Selamün Aleyküm!, ben geldim.." diyor.

Premium bir tema arayışı 45 - 50 dolar bandında geziyor. Warez (kırık, lisanssız) olanlarına ulaşamamanız durumunda haliyle döviz kurlarının yüksek olması bu ihtiyacınızı karşılayabilecek bir temaya ödeyeceğiniz eski parayla yarım milyar anlamına geliyor 🥺

Bir de hemen hemen o kadarlık senelik sunucu masrafı eklenince.. Tabi içeriklerin fazlalaşması, zenginleşmesi ve çeşitlenmesi zorunluluğundan bir editör eli daha değmesi gerektiğinden aylık belirli bir miktar editör ödemesi de ekleniyor.

Ghost'ta bağımsız yayıncılık muhabbeti var bir de. Geleceğin gazeteciliği olarak gösterilen blog yönetim sistemi mantığı ücretli abonelik , bülten aboneliği olayına sırtını veriyor.

Unutmadan herşeyi bu kadar pahalıya getirmişken ucuz alanadı kaydı için teknoclouds firmasını tercih ediyorum.

Yaklaşık bi orta boy starbucks kaave fiyatına ☕ domain sahibi oluyorsunuz  😘

Bu kadar dijitalleşme için nasıl vakit buluyorum ? ⏲️

Aslında herşey bir fikirle başıyor. Sonra o fikre yönelik bir konsept oluşturuyorum ve Allah ne verdiyse girişiyorum. Birazcık bütçe ayırdığınızda ve emek vererek markalaşmaya yönelik adımlar attığınızda çok güzel işler çıkıyor.

Konsept oturunca gerisi tıkır tıkır geliyor zaten. Sonrası yaratıcılığınıza kalmış. Kendiliğinden geliyor zaten.

tasarımhaber.com'dan bir ekran görüntüsü

Scriptin Türkçe'leştirilmesiydi, kategorilerin belirlenip görsel düzenlemeler ve bence en önemlisi ve en fazla zorlandığım kısmı olan tasarım ihtiyacıydı bu noktada yapılacaklar arasına giriveriyor.

Photoscape, photoshop ve canva ile güzel işler çıkarabiliyorum kendimce. Tabi bir mimar olarak deneme yanılma yöntemini de bu aşamalarda nasıl daha güzel duracak, okunabilirliği nasıl daha güzel sağlarım diyerek devam ediyorum.

Bağımsız yayıncılığın ayakta kalması

Ghost'un edindiği misyon gereği "premium content" yani özelleştirilmiş içerik deneyimi özel içeriklerin ücretli abonelere özel servis edilmesi mantığına dayanıyor.

Zaten bu doğrultuda dikkat ederseniz şuan bu yazıyı okuduğunuz sitenin teması olan Nurui theme de dahil adsense ve benzeri reklam kodları yerleştirmeye pek müsait değil Ghost temaları. Gelir modeli olarak Türkiye'de ne yazıkki olmayan Stripe ve dolaylı olarak Transferwise üzerinden bu olmayan ve kazanması zor olan premium üyelik modelinizden para kazanmanıza dayalı.

Bu doğrultuda teknik bir kaç işlem, görsel ilaveler, üç beş içerik girişine ilave olarak bu işlemi de kafaya koydum. Stripe hesabı için bir aracı buldum. Şuan hesabım açılacak ancak öncesinde ödemeleri TR'ye alabilmek için gerekli olan transferwise hesabı için başvuruda bulundum hesabın onaylanmasına müteakip sahip olacağım EURO IBAN ile stripe olayına da girişeceğim. Stripe ve transferwise olayları biraz karmaşık ve farklı ilerliyor. Sanırım 1 haftaya dek bu işlemler de tamamlanmış olur.

Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından premium içerik olayına mimarın günlüğü için de geçmeyi düşünüyorum. Bu vesile ile farklı bir ek gelir kapısı daha yaratmayı hedefliyorum. Tabi ülkemizde premium üyelik olayı çok revaçta olmasa da ghost'un sunduğu bu güzelliği denemek adına bunu da mutlaka deneyimleyeceğim.

Son sözler..

Bloglar candır.. Bağımsız yayıncılığa sahip çıkın, yorumlayın, paylaşın destekleyin. Yukarıda bir kaç yerde sitenin adını paylaştım ama yazımı tasarım haber sitesinin linkiyle sonlandırarak taçlandırmak istedim;

TasarımHaber
Tasarım ve teknolojiyi buluşturan en son yenilikler, tasarım incelemeleri, popüler sanat üretimleri , tasarımcılardan haberler ve daha fazlası..
Yorumları Göster