Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi hakkında bir yorum yazısı..

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi hakkında bir yorum yazısı..

Tez yola revan olma vakti idür! Zannımca bu gözel diziyi benim kadar çok seven var idür!. İmdi bu dizi hakkında birşeyler karalama zamanı, davranın yiğitlerim :)


Tarih dizileri için büyük bir ön yargıya sahip idim. Özellikle Muhteşem Yüzyıl gibi yapımlarda saltanat ve saray hayatına yönelik fazla abartılı bir anlatımın olduğunu düşünüyorken Uyanış Büyük Selçuklu dizisi'ne bir dostumun tavsiyesi ile başladık.

Tabi çocuklar için çok çekici ve heyecanlı gelmese de onlara telefonu verip diziye kendimizi daha iyi kaptırabiliyoruz.

Dizideki karakterler çok iyi seçilmiş, heyecanlı ama bazen çok ağır ilerliyor. Herşeye rağmen izlenesi bir Türk dizisi. Müzikleri de sevgili meslektaşım Gökhan Kırdar'a ait. Adam bu işin piiri arkadaş!

Dizi, Büyük Selçuklu dönemini konu alıyor. O sırada ülkedeki siyasi durum ve yönetim anlayışını kendi penceresinden iyi yorumlamışlar gerçekten. Senaristleri ağır ilerleyen bazı sekanslardan ötürü eleştirsem de dizi genel anlamda gayet başarılı.

Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk karakteri
Nizamülmülk Karakteri

Nizamülmülk!

Bu adama ayrı bir parantez açmak istiyorum. Dizide bu karakteri Mehmet Özgür canlandırıyor. Gerçekten yüreğine sağlık, çok güzel bürünmüş bu harika karakterin rolüne. Bakışlar, heybet, konuşmalar, tavır ve DEVLETÇİLİK vs. gibi her yönüyle başarılı bir oyunculuk olmuş.

Belki bu diziyi izleyenler için Sencer veya Sultan Melikşah daha çok sevilse de ben Nizamülmülk derim geçerim.

Kötü karakterlerin kendinden gerçekten nefret ettiren başarılı oyunculukları..

Bir dizi veya filmde herhangi bir karakterden nefret ediyorsanız o karakteri canlandıran oyuncu ya iyidir, ya da çok iyi!

Dolayısıyla Terken Hatun, Seyyudina (Hasan Sabbah) bu konuda övgüleri hak edenler arasında. Bir kaç satırda sevdiğim ve sevmediğim şeyleri özetlemeye çalıştım.

TRT1 Ekibini gerçekten kutluyorum, seviyeli, ahlaklı ve ailecek izlenebilecek nitelikte güzel bir yapıma imza atmışlar. Kesinlikle öneriyorum, bir kaç bölüm izleyin kesinlikle pişman olmazsınız.

Yorumları Göster